skip to Main Content
Księgowość W Restauracji – 5 Rzeczy Do Przemyślenia

Księgowość w restauracji – 5 rzeczy do przemyślenia

Przez lata rozwinęliśmy wiele systemów księgowości w restauracjach. Posiadamy bogate doświadczenie restauracyjne; zarówno na froncie zarządzania firmą, jak i księgowością. Restauracje są trudnym biznesem, co sprawia, że aspekt księgowy jest o wiele ważniejszy. Pomogliśmy kilku restauracjom wybrać system księgowości i rozwijać się. Pomogliśmy właścicielom stworzyć koncepcję restauracji na miarę ich potrzeb.

Pomaganie właścicielowi restauracji w rozwoju z kilku lokalizacji do wielu jest ekscytujące, ale wymaga ograniczonego podejścia finansowego.

Posiadanie odpowiedniego systemu księgowego od pierwszego dnia pracy będzie sprzyjać wzrostowi i rozwojowi. Oto pięć kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakładaniu księgowości w restauracji.

System punktu sprzedaży

System punktu sprzedaży w restauracjach, który wybrałeś, to bardzo ważna decyzja, której nie powinieneś lekceważyć. Widziałam, jak klienci przechodzą przez trzy różne systemy punktów sprzedaży, zanim w końcu porozmawiają z nami i wskażemy im właściwy kierunek. Widzieliśmy, jak różne nowe systemy sprzedaży przychodzą i odchodzą, ponieważ z tego czy innego powodu nie mogą znaleźć się na rynku konkurencyjnym. Zazwyczaj wychodzą z nową technologią, która wygląda świetnie, ale funkcjonalność i podstawowe raportowanie jest złe. Chociaż nie jestem wielkim biznesmenem, zazwyczaj polecam współpracę z jednym z większych graczy, jeśli chodzi o system punktu sprzedaży w restauracji.
Najczęściej polecanym przeze mnie systemem punktu sprzedaży jest właśnie ten system. Z perspektywy firmy system jest łatwy w programowaniu i szkoleniu pracowników. Posiada również świetne sterowniki, które pozwalają kontrolować kradzież. Ten system zawsze oferował doskonałą obsługę klienta. Nasz lokalny sprzedawca systemu punktu sprzedaży nigdy nie zawiódł. Znam dyrektora generalnego bardzo dobrze i jestem pewien, że dostarczy Ci swoje produkty i usługi. Oczywiście chcesz dobrej sprawozdawczości, a ten system ma serię standardowych raportów, które będą Ci potrzebne. Ponadto ułatwia on tworzenie niestandardowych raportów, jeśli potrzebujesz więcej szczegółów. Twoje codzienne podsumowanie sprzedaży będzie ważnym elementem księgowości w restauracji. Możesz ręcznie wprowadzić dzienne podsumowanie sprzedaży lub zaimportować dane sprzedaży do systemu księgowego. Aby zaimportować opcje i kompatybilność, należy skontaktować się z zewnętrznym programistą.

Zespół Księgowości Restauracji

Twoim następnym rozważeniem będzie rozwinięcie zespołu księgowego. Zamierzasz zatrudnić jedną osobę lub firmę, która Ci pomoże? Czy potrzebujesz pracy w niepełnym czy pełnym wymiarze godzin? Jakich dodatkowych usług potrzebujesz od księgowego? Gorąco polecam na początku obsługę księgową w niepełnym wymiarze godzin. Otrzymasz profesjonalistę na wyższym poziomie, niż gdybyś po prostu zatrudnił osobę w niepełnym wymiarze czasu pracy. Twoja usługa księgowa powinna działać bardziej jak zlecona na zewnątrz firma świadcząca usługi finansowe. Powinieneś uzyskać wyższy poziom usług, który może zaoferować Ci zaawansowane raportowanie finansowe, jak również ogólne doradztwo biznesowe. Dodatkowo zostanie wdrożony system księgowy, który działa i jest niezwykle dokładny. Jeśli nadal się rozwijasz i rozwijasz swoją pracę w niepełnym wymiarze godzin, możesz zaoferować im więcej pracy lub zatrudnić pełnoetatowego pracownika w firmie.

Sprawozdawczość dotycząca restauracji

Jako właściciel restauracji istnieje wiele ważnych wskaźników finansowych, które należy wziąć pod uwagę. Opracowanie zestawu raportów, które regularnie analizujesz, będzie miało kluczowe znaczenie dla prowadzenia udanej restauracji. Dokładna sprawozdawczość finansowa rozpoczyna się od prawidłowego wdrożenia systemu księgowego i jego regularnej aktualizacji. Poniższy fragment daje pewne bardzo ważne wskaźniki finansowe, które należy wziąć pod uwagę i oto kilka z nich, które uznałem za ważne jako menedżer restauracji:
Wskaźniki zatrudnienia – uważam, że 20% lub mniej kosztów pracy to cel sprawiedliwy. Chcesz postrzegać pracę jako procent całkowitej sprzedaży.
Koszty wyżywienia – osobiście uważam, że w zależności od stylu restauracji należy dążyć do 25-35% kosztów wyżywienia. Powiedziałbym, że wszystko, co nie przekracza 30 % świadczy że dobrze sobie radzisz.
To tylko niektóre z głównych wskaźników finansowych restauracji, które regularnie analizowałbym. Jak można zauważyć nawet już znając branże restauracyjne to trudne. Marże w branży restauracyjnej są bardzo niskie. Posiadanie ścisłego systemu księgowego jest tak ważne dla sukcesu Twojej restauracji.

Zobowiązania

Jednym z zadań, które może wydawać się proste, ale będzie wymagało pewnego nakładu pracy, jest zarządzanie należnościami. Mimo, że wpisywanie i płacenie rachunków jest prostym zadaniem, jest to jeden z droższych elementów procesu księgowego. Powodem jest czas i logika, które są potrzebne do prawidłowego zarządzania systemem. Jeśli jesteś restauracją z wieloma lokalizacjami, będziesz musiał scentralizować rachunki w jednym miejscu, w którym prowadzona jest księgowość. Następnie należy wprowadzić wszystkie rachunki do systemu księgowego, a następnie złożyć je w formie papierowej lub cyfrowej. Na koniec, będziesz musiał wysłać płatności za pomocą przelewu lub rachunku. Gorąco polecamy korzystanie z instytucji finansowej, która łączy się z QuickBooks i pozwala na płacenie rachunków. Uprości to system i pozwoli zaoszczędzić czas drukowania, podpisywania i wysyłania dokumentów. Jeśli nie korzystasz z płatności za rachunki QuickBooks, zalecam drukowanie dokumentów z QuickBooks. Kontrole drukowania automatycznie wprowadzają informacje o płatnościach do ksiąg i ograniczają niepotrzebne wprowadzanie danych.

Kontrolowanie kradzieży


Jedną z rzeczy, które będą w Twojej głowie jako właściciela restauracji jest kontrolowanie kradzieży. Musisz kontrolować kradzież przez księgowego, kradzież przez pracowników, jak również kradzież towarów. Istnieje wiele elementów kontroli, za pomocą których można kontrolować kradzież przez księgowego. Twoje biuro rachunkowe nigdy nie powinno mieć możliwości wysyłania płatności. Twój doradca podatkowy powinien mieć również ograniczony dostęp zarówno do systemu sprzedaży, jak i księgowości.
Będziesz również musiał się martwić kradzieżą przez pracowników. Kradzież przez pracowników można kontrolować, ograniczając ich dostęp do punktów sprzedaży. Twoi pracownicy nigdy nie powinni bezpośrednio wchodzić w kontakt z gotówką. Na koniec powinieneś mieć przełożonego zatwierdzającego wszystkie kasy pracownicze na każdą zmianę.
Kontrola zapasów jest kolejnym zmartwieniem dla każdego właściciela restauracji. Musisz monitorować zaopatrzenie, poziom zapasów żywności i alkoholu, aby kontrolować kradzież. Ograniczenie dostępu pracowników do tych przedmiotów z pewnością będzie pomocne. Należy również korzystać z systemu punktu sprzedaży w celu zgłaszania sprzedanych towarów i porównywania ich ze stanem inwentarza. Tak długo, jak liczą Państwo regularnie zapasy i sprawdzają je w raportach zakupów i sprzedaży, powinni Państwo być w stanie zidentyfikować i kontrolować kradzież
Podczas gdy doradca podatkowyhttp://acega.pl/ w restauracji może być ostatnią rzeczą na głowie, kiedy rozpoczynasz lub rozwijasz swoją działalność restauracyjną należy wziąć pod uwagę. Marże w branży restauracyjnej są bardzo napięte, a ścisły system księgowości pomoże Ci prowadzić udaną restaurację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top